TÉMA Oheň

Kožní onemocnění zvané oheň

Kožní onemocnění naevus flammeus známé pod lidovým názvem oheň je porucha cévních kapilár (malformace), vyskytující se převážně na krku, hlavě a v obličeji. Jedná se o velmi výrazný a celoživotní estetický problém.

Onemocnění je patrné hned po narození, postihuje asi 0,3 % novorozenců. Nejčastěji jde o ploché nebo mírně vystouplé ložisko, od světle růžové po červenou až nachovou nebo tmavě fialovou barvu.

S přibývajícím věkem barva obvykle tmavne, ložisko se zvětšuje a může dojít i ke snadno zranitelným a samovolně krvácivým vyvýšeninám. Následkem mohou být velmi nepříjemné potíže s dýcháním, přijímáním potravy i viděním, je-li postižení v těsné blízkosti očí, nosu a úst.

Vaskulární mateřské znaménko

Přestože zde mluvíme o kožním onemocnění, cévní poruše či vrozené vadě, naevus flammeus se zároveň řadí mezi nejznámější vaskulární mateřská znaménka. Může dosahovat velikosti jen několika milimetrů až po rozsáhlá, ostře ohraničená postižení kdekoliv na těle. Pro svou nejčastěji nachově rudou barvu nese také někdy označení port wine stain, neboli skvrna portského vína.

Postihuje zhruba stejné procento mužů a žen a jen velmi vzácně se může vyskytnout až v pozdějším věku, kdy některou z možných příčin může být psychické trauma, infekce, hormonální změny, vliv UV záření nebo mozkový tumor. V každém případě jde o velmi stresující a deprimující problém, zvlášť v dětském a dospívajícím věku.

Léčebné metody

Jedinou účinnou metodou, jak oheň z obličeje s uspokojivým výsledkem odstranit, je laserové ošetření. V minulosti se prováděly pokusy odstranit oheň pomocí plastické chirurgie, ošetření tekutým dusíkem, ozáření rentgenovými paprsky nebo pouhou krycí kosmetikou či tetováním. Žádná z těchto metod se však neosvědčila a nepřinesla dostatečně pozitivní a kosmeticky přijatelné výsledky.

Laserové ošetření ohně

Výsledný efekt laserové léčby závisí na několika faktorech:

 • celkový rozsah postižení
 • průměr cév a hloubka jejich umístění
 • lokalizace postižení
 • pigmentace kůže

Postižení v oblasti tváří a čela reaguje obvykle na ošetření nejrychleji. Pokud je postižen trup a končetiny, může být léčba náročnější. K léčbě se obvykle přistupuje už v dětském věku, kdy rozsah bývá menší a barva světlejší, tyto faktory mají lepší prognózu. U dětí nebo při léčbě citlivějších míst na těle je možné využít lokální anestezie, v ostatních případech není nutná. Časový odstup mezi jednotlivými laserovými ošetřeními bývá 4 – 8 týdnů.

Kožní onemocnění zvané oheň patří do témat
 • oheň ve tvráři jarka 25.05.2014 23:12:43

  Je mi 57 let,od narození mám na pravé tváři oheň.Již víc než před 20ti lety mi zkoušeli v Osttravě laserem odstranit,tenkrát se to ještě neplatilo, oheň se laserem nezměnil,bohužel pak se to začalo platit,tak jsem již nepokračovala,nebyly peníze,tak vlastně celý život-od 9 let používám Dermacol pover-up makeup,klinický se už nevyrábí.Je silně krycí,ale je vidět nalíčená tvář. Bylo to velké trauma mezi dětmi,musím se líčit i teď, zakryje to celkem dobře,ale kdo mně zná,bere to tak,kdo ne,ten kouká, proč se tam moc líčím.....Je to jak maska,ale účel to jakžtak splní,nic jiného jsem za ty léta nevymyslela....

  • Oheň Anonym 23.11.2017 18:14:59

   Ahoj, mám ohýnek vlevo na tváři a chodím v zimě na laser. Nejdříve jsem chodila k paní Mojdlové (Vždy mě uspávali) a zkusila jsem i kliniku Altos. :) Lasery celkem zabraly. Měla jsem ohýnek i nad okem a jelikož jsem na laseru byla už několikrát (Minimálně 10x) zmizlo mi to. Je mi teprve 13 a vidím to jako velký pokrok. (y) :-)

 • sandra 19.02.2014 16:51:21

  Dobrý den já se chci zbavit ohně ale nemám tušení kolik to stojí. Mám strach že je to drahé. Díky za odpověd Sandra.

 • ohen gabriela grofčíková 23.07.2012 19:29:15

  dobrý den chtěla bych se zeptat muj přítel má v obličeji skvrnu jak se říká ohen,chceme mít dítě ale bojím se že to bude mít také.je to dědičné muže byt pravděpodobné že to bude mít také.díky za odpověd gabina

  • Re: ohen lenka 14.09.2012 18:11:10

   Toto bych vůbec neřešila a ani není známo,proč naevus flammeus, tedy oheň vzniká. V naší rodině nikdo toto neměl,přesto se nám narodila holčička s tímto kosmetickým problémem na obličejíčku. Dnes je ta možnost řešit toto za nemalé peníze laserovým ošetřením. Je to velmi drahé,záleží na velikosti,nám nebude stačit 50 000.Ale abychom nepřiváděli holčičku do traumat,které jí čekají mezi dnešními zlými dětmi,tak to musíme zvládnout.Byla bych moc ráda,kdybyste mi napsala,jak se váš přítel s tímto v dětství a i potom vypořádal.Lenka.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Oheň patří do témat

Adresář

Oheň ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Oheň

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku